KONT GALEAZZO CİANO ve İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Kont Galeazzo Ciano Duce’nin en büyük yardımcısıydı belki de. Ciano Mussolini’nin kızı Edda ile evliydi. Duce(Mussolini) biraz fevri ve inatçı bir adamdı ve onu dengeleyen kişi de damadı oluyordu. Ancak damadı bile onu savaşmak fikrinden vazgeçiremedi.

Ciano gerçekten çok zeki bir insandı. Vatansever bir karakteri vardı ve onun için İtalya’nın menfaatleri önemliydi. Arnavutluk’un ilhakı krala göre Ciano’nun başarısıydı. Ciano Almanya ile ittifak yapıldıktan bir süre sonra Almanya aleyhtarı bir tavır takındı fakat bundaki en büyük etken Almanya’nın İtalya’yı bir müttefik olarak dikkate almaması idi. Almanya gerçekten İtalya’yı umursamıyor gibiydi. Hiçbir siyasi, askeri gelişmeyi müttefiki İtalya ile paylaşmıyordu. Bu durum Ciano’nun Alman karşıtı biri olmasına neden olmuştu. Daha doğrusu belki de Almanya’nın yanlış davrandığını düşünüyordu. Duce ise İtalya’nın bu savaşta yer almasını istiyordu ayrıca Hitler’e yardım sözü de vermişti. Sırf bundan dolayı gerek maden gerek ordu kalitesi gerekse hazırlık olarak tam anlamıyla sınıfta kalmalarına rağmen savaşa girdi İtalya.

İtalya’nın durumuna değinmek gerekirse yukarıda da belirttiğim gibi İtalya savaş için çok da hazır değildi. Maden açısından çok yetersizdi ve askeri düzen çok zayıftı. Sırf Mussolini söz verdiği için ve İtalya’nın tekrar ayağa kalkması ve savaşta kahramanlık göstererek zafer kazanması için savaşa dahil oldu. Sonuç ise İtalya için mağlubiyetti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s